Re: Świadomość.. nie ludzka.. lecz androidalna..

Jadąc wczoraj z pracy (trasa długodystansowa) wysłuchałem w Radiu TOK FM audycję, której treścią był wywiad z młodym prawnikiem (Kamil Mamak) autorem książki „Prawo karne przyszłości”.

Ów Kamil Mamak mówił o dość ponurych perspektywach. Znaczny fragment jego wypowiedzi dotyczył zagadnienia.. jak w przyszłości będą karane hm..’świadome’ androidy za poważne przestępstwa.

Ów doktorant UJ twierdzi, że odpowiednikiem kary śmierci będzie zresetowanie oprogramowania androidu. Zakłada on, iż androidy będą świadome, a ich świadomość będzie oparta o pamiętanie swoich przeżyć.. Możliwa kara poprzez zresetowanie pamięci .. będzie ponoć okropnym zagrożeniem, gdyż wtedy android, na wskutek utraty wspomnień utraci swoją unikalność ..

Jakby nie było wypowiedź ta kojarzy mi się z dyskusjami w niniejszej grupie dyskusyjnej gdzie:

(1) w sąsiednim wątku intensywnie rozważano niezbędność posiadania pamięci dla zaistnienia fenomenu świadomości (co jest oczywistą prawdą) .. no i coż (2) moją tezą przedstawioną w niniejszym wątku, iż pozyskanie świadomości jest banalnie proste (oczywiście w układach zaawansowanych.. wyższe zwierzęta ..małpy, dlefiny .. i ‚wyższe androidy’) .. jeśli tylko zgodzić się z faktem neurofizjologicznym iż istnieją tzw. ‚recurrent axons’ – co przychodzi z trudem – z niezrozumiałych dla mnie powodów.

Przy okazji wnoszę poprawkę. osobą która .. o dziwo zrozumiała istotę mechanizmu ‚wyobrazić sobie’ (wyciągnąć coś z ludzkiej pamięci) jest P.T. Wiesław Galus (poprzednio przekręciłem nazwisko .. ale zaglądnąłem do mojej skrzynki pocztowej).

P.T. Wiesław Galus napisał do mnie iż „mamy zamiar opublikować z Januszem Starzykiem z Uniwersytety Ohio, książkę w języku polskim na temat świadomości umysłów sztucznych i naturalnych”.

… w przytoczonym zdaniu jest o ‚świadomości umysłów sztucznych i naturalnych’ .. hm .. a więc podąża to może rzeczywiście do owej ponurej wizji karania androidów poprzez zresetowanie im ich wspomnień.

Zaglądnąłem też do ‚Internetu’ 🙂 i wyczytałem, iż są dostępne teksty P.T. Wiesława Galusa

Wiesław Galus, Architektura świadomości. Część I: Logika i morfologia sieci neuronowej
www.kul.pl/wieslaw-galus-architektura-swiadomosci-czesc-i-logika-i-morfologia-sieci-neuronowej,art_64743.html

Wiesław Galus, Architektura świadomości. Część III: Wola i sens istnienia
www.kul.pl/wieslaw-galus-architektura-swiadomosci-czesc-iii-wola-i-sens-istnienia,art_66551.html

No tak, nie jest więc trudno zakładać, iż zaawansowane cywilizacje – jak już będą coś robić, to zrobią to świadomie. ~ Andrew Wader