Dragon 2 eksplodował…

Całkowitemu zniszczeniu uległ – podczas naziemnych testów – egzemplarz 201 statku załogowego Dragon 2 firmy SpaceX.

Podczas testowania silników SuperDraco nastapiła eksplozja która całkowicie zniszczyła pojazd. Pojazd ten wykonał już bezzałogowy lot demonstracyjny do stacji ISS (który przebiegł bez zakłóceń). Nie miał być wykorzystywany do lotów załogowych, lecz jedynie do dalszych testów i – w przyszłosci – ewentualnie misji zaopatrzeniowej do ISS. W najblizszym czasie miał być wykorzystany do testu Abort Test – odstrzelenia podczas startu rakiety w warubkach symulowanego zagrożenia.

Przyczyna eksplozji nie jest znana, nie wiadomo więc, jak poważne kłopoty pociągnie za sobą to niepowodzenie. Z pewnościa opóźni dalsze loty testowe i załogowe – być może pierwszy lot załogowy nastąpi dopiero w roku 2020 i SpaceX zostanie wyprzedzony przez Boeinga, którego Starliner wykona dziewiczy lot z załogą wcześniej.

Podobno w tej chwili SpaceX posiada pięć egzemplarzy statku Dragon 2 w bardzo różnej fazie budowy. Pytaniem jest, czy obecna katastrofa nie spowoduje konieczności wprowadzenia zmian konstrukcyjnych – byłoby to bardzo niekorzystne dla harmongramu lotow.