Re: 100mld USD Tak tanio?

Przykro mi – uważa się, że w ówczesnych pieniądzach program kosztował 25 miliardów dolarów.

Sięgnąłem teraz do amerykańskich kalkulatorów – daje to raczej ok. 160 miliardów obecnych dolarów (tamte 100 miliardów przepisałem z Wikipedii).

O ile chodzi o ilość zatrudnionych osób, to liczba 400 000 dotyczy szczytowego momentu programu, co się podkreśla w źródłach. Wiele z nich podaje te liczbę.

Pamietaj, że wlicza się tu również osoby np. z placówek naukowych, które zajmowały się danym tematem np. przez 2 lata! Oraz kontraktorów którzy pracowali w podprogramie Gemini, który trwał tylko 5 lat. No i oczywiscie pannę Sue, która parzyła kawę może przez rok w szczytowym okresie.

25 miliardów dolarów było sumą na tyle dużą, że początkowo administracja Kennedy’ego uważała ja za kompletnie nierealistyczną. Dla porównania – program Mercury (pierwszy Amerykanin w Kosmosie) kosztował… 227 milionów ówczesnych dolarów. Milionów!

Jak na lata sześcdziesiąte był to olbrzymi wydatek dla agencji rządowej.

Możemy porównać też te wydatki z wydatkami na wojnę w Wietnamie, która trwała mniej wiecej w tym samym czasie. Kosztowala ona 168 ówczesnych miliardów dolarów, z czego 111 milardów wydano na operacje wojskowe. Jak widzisz, 25 miliardów w tym kontekście to dużo.